Czy na pewno nadal chciałbyś tu stanąć?


19.02.2015

Czy na pewno nadal chciałbyś tu stanąć?

Na większości parkingów znaleźć można specjalne miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością tzw. „koperty”. Emblemat wózka inwalidzkiego na przedniej szybie samochodu nie uprawnia jednak kierowcy do parkowania w tym miejscu. Jedynie osoby niepełnosprawne posiadające ważną kartę parkingową mają do tego prawo.

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności narządu ruchu przysługuje prawo do posiadania karty parkingowej.
Karta ta uprawnia do korzystania z bezpłatnego parkowania na obszarze objętym niestrzeżonym, płatnym parkowaniem, ale tylko na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych (koperta). Prawo to przysługuje jedynie niepełnosprawnemu kierowcy lub kierującemu pojazdem przewożącemu osobę niepełnosprawną tylko i wyłącznie w obecności osoby z niepełnosprawnością na którą karta została wydana. Żadna inna osoba nie ma więc do tego prawa.

Zaparkowany samochód dla osoby pełnosprawnej na miejscu dla niepełnosprawnych

Niejednokrotnie zdarza się jednak, ze kierowcy nie przestrzegają tego przepisu, traktując kopertę jako w pełni należne im miejsce parkingowe. Niejednokrotnie kierowcy zajmują miejsca dla osób z niepełnosprawnością z ogromną premedytacją, wykorzystując samemu wydrukowane karty parkingowe, bądź korzystając z kart niepełnosprawnych krewnych, często już nieżyjących.

Niepełnosprawny wchodzący do samochodu

Projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnienia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, przewiduje nowe kwoty mandatów karnych, za niektóre wykroczenia. Zgodnie z przedstawioną propozycją kierowcy, którzy nie posiadając karty parkingowej, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby z niepełnosprawnością, będą musieli się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Natomiast za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu karnego.

Według dotychczas stosowanego taryfikatora nieuprawniony kierowca, który parkował na miejscu dla osoby z niepełnosprawnością musiał liczyć się co najwyżej z uzyskaniem pięciu punktów karnych oraz mandatem w wysokości do 500 zł.

Miejmy nadzieje, że wyższe kwoty mandatów karnych, choć trochę zwolnią koperty, a kierowcy pomyślą zanim po raz kolejny staną dla miejscu dla niepełnosprawnych.

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera i dowiedz się więcej »