Niepełnosprawny Mateusz Puszkarski uniósł się w powietrze


30.09.2014 Warszawa

Mateusz Puszkarski wspólnie z instruktorami latania po locie w tunelu aerodynamicznym Flyspot

W podwarszawskim tunelu aerodynamicznym Flyspot odbyło się spotkanie z Mateuszem Puszkarskim w ramach akcji społecznej #bezbarier, będącej częścią programu Peugeot Bez Barier.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano w jaki sposób narodziła się akcja oraz przedstawiono historię Mateusza Puszkarskiego, niepełnosprawnego panczenisty, który w wyniku skoku do wody został sparaliżowany i od 7 lat porusza się na wózku. Przedstawiono główne założenie akcji, jakim jest zbiórka funduszy na adaptację samochodu dla niego, a także określono dodatkowy cel zbiórki, czyli stworzenie przez Mateusza multimedialnego przewodnika dla niepełnosprawnych kierowców, tak by z pomocą zaadaptowanego auta mógł w przyszłości pomóc innym niepełnosprawnym kierowcom.

Prezentacja projektu przez Tomasza Muchę i Dorotę Kozłowską

Główną atrakcją spotkania były loty w tunelu aerodynamicznym i przełamanie bariery strachu przed lataniem. Jedną z pierwszych osób, która wzięła w tym udział był właśnie niepełnosprawny panczenista.

- Nasz tunel aerodynamiczny wytwarza jednorodny strumień powietrza o prędkości sięgającej aż do 315 km/h, a wrażenia podczas lotu są podobne do skoku spadochronowego z wysokości 4 tysięcy metrów. We Flyspocie gościliśmy już osoby z niepełnosprawnościami, jednak żadna z nich nie była w takim stopniu sparaliżowana jak Mateusz. Tym bardziej jestem szczęśliwy i dumny, że udało się bez przeszkód zrealizować jego lot i przełamać kolejną barierę – powiedział Bartosz Więcek, rzecznik Flyspot.

Mateusz Puszkarski podczas lotu w tunelu

- Nieprzypadkowo na kolejne spotkanie dotyczące projektu Mobilność dla Mateusza wybraliśmy właśnie tunel aerodynamiczny. W ten sposób symbolicznie chcieliśmy pokazać, że Mateusz Puszkarski, chociaż na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, to miał okazję unieść się w powietrze i latać, a w przyszłości mamy nadzieję, że będzie również w stanie samodzielnie poprowadzić samochód – powiedział Tomasz Mucha, rzecznik prasowy Peugeot Polska

Zdjęcie grupowe w tunelu aerodynamicznym

Podczas spotkania we Flyspocie zapowiedziano także start zbiórki na platformie crowdfoudingowej Polakpotrafi.pl pod nazwą #Bezbarier – multimedialny przewodnik. Akcja ruszyła 3 października i jej celem będzie pokazanie jak wyglądają polskie drogi z perspektywy kierowcy z niepełnosprawnością właśnie z wykorzystaniem przewodnika.

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera i dowiedz się więcej »