Sukces zbiórki „Bez barier – multimedialny przewodnik”


03.12.2014

Nagrody w ramach projektu na Polakpotrafi.pl

Dzięki zaangażowaniu społeczności powstanie multimedialny przewodnik drogowy dla kierowców z niepełnosprawnością. Na realizację tego celu na platformie crowdfoundingowej Polakpotrafi.pl Mateusz Puszkarski - były panczenista poruszający się na wózku - zebrał 22 596 złotych. Udana zbiórka stanowi część szerszej akcji społecznej „Bez barier”, której celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością.

Zbiórka pieniędzy na www.polakpotrafi.pl/bezbarier rozpoczęła się 3 października i została zainagurowana lotem Mateusza Puszkarskiego w tunelu aerodynamicznym Flyspot, gdzie symbolicznie przełamał barierę własnej niepełnosprawności i pomimo tego, że nie może chodzić - latał. Celem zbiórki było zebranie 22 tysięcy złotych potrzebnych na specjalistyczną adaptację samochodu na potrzeby Mateusza, a następnie realizację, w połowie przyszłego roku, pierwszego w Polsce multimedialnego przewodnika drogowego dla osób z niepełnosprawnością.

Mateusz Puszkarski podczas lotu w tunelu aerodynamicznym

- Jestem bardzo zadowolony i podekscytowany, bo te pieniądze przybliżają mnie do bycia kierowcą, pomimo tego, że jestem sparaliżowany od ramion w dół. Moje doświadczenie zaprocentuje dla innych osób z niepełnosprawnością, którzy być może tak jak ja marzą, by zasiąść za kierownicą, ale z jakiś względów boją się lub nie wiedzą jak to zrobić – powiedział pomysłodawca projektu Mateusz Puszkarski.

Celem tego nietypowego przewodnika będzie pokazanie, czy polskie drogi i polscy kierowcy są gotowi na przyjęcie kierowców z niepełnosprawnością, złamanie tabu, edukowanie i zmiana stereotypowego myślenia o ludziach z niepełnosprawnościami. Prowadząc zaadaptowanego Peugeot Partnera, Mateusz będzie rejestrował materiał przy pomocy kamery i stworzy cykl filmów, pokazując drogową Polskę oczami kierowcy bez barier.

Dzięki udostępnionym m.in. na stronie internetowej www.peugeotbezbarier.pl materiałom, zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć:

• Jak wygląda kurs na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością i zdawanie egzaminu?
• Jak wygląda infrastruktura drogowa w Polsce i jak odnajduje się w niej niepełnosprawny kierowca?
• Czy na polskich drogach stosowane są rozwiązania przyjazne dla kierowców z niepełnosprawnością (np. odpowiednio dostosowane bramki na autostradzie, stacje benzynowe itp.)?
• Jak ludzie reagują na niepełnosprawnych kierowców?
• Z jakimi problemami mogą zetknąć się niepełnosprawni kierowcy na polskich drogach i jak sobie z nimi radzić?

Do zbiórki w czasie jej trwania dołączały kolejne osoby, które wspierały Mateusza w realizacji jego celu. W projekt zaangażowały się także firmy zewnętrzne. Do akcji oprócz stałych partnerów - Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa doszły także - tunel aerodynamiczny Flyspot oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, z medalistami olimpijskimi na czele. Sportowi koledzy Mateusza Puszkarskiego uczestniczyli we wspólnej sesji zdjęciowej oraz podpisali m.in. specjalną koszulkę #bezbarier

Sesja zdjęciowa Mateusza Puszkarskiego z panczenistami
W podziękowaniu za wsparcie akcji zostało rozdanych kilkanaście wyjątkowych nagród. Wśród nich można było znaleźć między innymi koszulki #Bezbarier, kilkuminutowy lot w tunelu aerodynamicznym, ekskluzywny zestaw młynków Peugeot, albumy o historii Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z podpisami czołowych panczenistów, czy też podwójne zaproszenie na Galę „Człowiek bez barier 2014r.”, która odbyła się 2 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie. W zamian za wsparcie można było także rowery Peugeot lub wynająć samochód Peugeot 308 SW na tygodniowego sylwestra.

Nagrody w ramach zbiórki pieniędzy

Sukces zbiórki na platformie crowdfoundingowej Polakpotrafi.pl to duży krok w realizacji całej akcji społecznej „Bez barier”, której celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób i instytucji postanowiło wesprzeć zbiórkę i pomysł realizacji przewodnika multimedialnego. Zanim jednak Mateusz będzie mógł zacząć go realizować, w pierwszej kolejności potrzebujemy wykonać skomplikowaną adaptację jego samochodu, na którą wciąż zbieramy środki. Samochód bazowy Peugeot Partner został ufundowany przez Peugeot Polska. Akcję zbiórki pieniędzy na jego adaptację można wesprzeć wpłacając środki na specjalne konto Fundacji Integracja. Chcielibyśmy, żeby w połowie przyszłego roku Mateusz stał się kierowcą, wyjechał na polskie drogi i zrealizował multimedialny przewodnik drogowy, który pomoże kierowcom z niepełnosprawnością – powiedziała Dorota Kozłowska, Menedżer ds. komunikacji i wizerunku marki Peugeot.

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera i dowiedz się więcej »