Warszawa w ocenie niepełnosprawnych


16.02.2015 Warszawa

Warszawa w oczach niepełnosprawnych

Warszawa jest jednym z największych i najbardziej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazna osobom z różnym stopniem niepełnosprawności, stwarzając im możliwości rozwoju zawodowego i usamodzielnienia. Otwieramy cykl artykułów, w którym przyjrzymy się stolicy Polski i sprawdzimy jak żyje się w niej osobom z niepełnosprawościami.

- Osobom niewidomym i słabowidzącym żyje się w Warszawie coraz lepiej. Na ulicach i skrzyżowaniach – przy przejściach dla pieszych montowane są tzw. guzki. W obiektach użyteczności publicznej jest coraz więcej oznaczeń dla osób z dysfunkcjami narządów wzroku – mówi Michał Kijewski, właściciel firmy Lumen.

Kijewski uważa, że wiele zmieniło się też w transporcie miejskim. W centrum, na przystankach zamontowano systemy zapowiedzi głosowej, które informują kiedy i jaki tramwaj wkrótce podjedzie. Podobne – systemy komunikacji pasażerskiej działają też w metrze, autobusach i tramwajach. Lektor – wolno, z odpowiednim akcentem informuje, gdzie niebawem zatrzyma się pojazd.

To bardzo praktyczne udogodnienia. Ale mam tutaj jedną uwagę… W niektórych, nowych autobusach komunikaty są wyciszane – tłumaczy Michał Kijewski.

Właściciel firmy Lumen ocenia, że w stolicy wiele się zmieniło, ale nadal jest jeszcze dużo do zrobienia. Większość urzędów nadal nie potrafi obsłużyć niewidomych petentów. Zmiany w PFRON spowodowały, że osoby z dysfunkcją narządów wzroku otrzymują mniejsze dofinansowania na zakup sprzętu. Urząd Pracy nie wspiera niewidomych na rynku pracy – załatwianie spraw utrudniają skomplikowane procedury i brak środków finansowych na inwestycje.

Małgorzata Tokarska, właścicielka Accessible Poland Tours – Biura Podróży Dla Osób Niepełnosprawnych uważa, że Warszawa jest przyjazna osobom z niepełnosprawnością i w niczym nie odbiega w tej materii od innych stolic europejskich.

Dostosowanie nie zawsze znaczy duży nakład finansowy: przenośne rampy, uchwyty przy toaletach wcale nie kosztują fortuny. Należy pamiętać, że dostosowanie ma zastosowanie uniwersalne - mogą z niego korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również matki z wózkami, osoby starsze, osoby tymczasowo kontuzjowane - mówi Małgorzata Tokarska.

Organizatorka wycieczek krajowych i zagranicznych, m.in. dla osób niepełnosprawnych twierdzi, że jedną z bolączek Warszawy jest brak dostosowanych taksówek. Osoba na wózku jadąc sama nie koniecznie chce wynajmować całego busa. W Londynie, Barcelonie są taksówki publiczne, które mogą zabrać jeden wózek, mają wysuwaną rampę i nikt nie mówi, że trzeba je zlikwidować bo są nierentowne.

Krzysztof Głombowicz, dziennikarz specjalizujący się w prowadzeniu imprez promujących sport osób niepełnosprawnych ocenia, że Warszawa robi dużo w zakresie rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnościami.

W stolicy działa wiele organizacji i instytucji, które organizują kampanie społeczne, konferencje i seminaria poświęcone problemom osób niepełnosprawnych, niesłyszących i niewidomych. Dobrze oceniam też działania władz m.st. Warszawy w obszarze usuwania barier architektonicznych. W Warszawie jest coraz więcej wind, podjazdów dla osób poruszających się na wózku oraz oznakowań dla niewidomych i słabowidzących tłumaczy Krzysztof Głombowicz.

– Co należałoby zmienić?

- Po pierwsze: Zwiększyć liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych kierowców. Po drugie: Wzmożyć kontrole wśród właścicieli pojazdów, którzy nie mając stosownych uprawnień zajmują miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Głombowicz.


W kolejnych częściach, zaprezentujemy z jakimi sytuacjami spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnością żyjące w Warszawie. Odpowiemy również na pytanie, czy Warszawa rzeczywiście jest miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym, a może jednak miastem absurdów.

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera i dowiedz się więcej »