Akcja społeczna „Bez barier” – mobilność dla Mateusza

Mateusz Puszkarski  udziela wywiadu dziennikarzowi  podczas konferencji Peugeot bez Barier
Mateusz Puszkarski  jedzie na łyżwach po torze lodowym. Zdjęcie sprzed wypadku
Mateusz Puszkarski był utalentowanym panczenistą. Wielokrotnie zdobywał Puchar Polski i stawał na podium w Mistrzostwach Polski Seniorów. Jednak najbardziej marzył o tym, że pojedzie na Igrzyska Olimpijskie i wróci ze złotym medalem. Jego karierę sportową, marzenia i dotychczasowe życie zmienił jeden skok do wody.
Mateusz ma 31 lat. Od 9 lat jeździ na wózku.

„Przez pierwsze 3 lata od wypadku byłem całkowicie sparaliżowany. Nie poddałem się, ciężko pracowałem, aby rehabilitacja przyniosła efekty. Teraz mogę poruszać rękami, siedzieć na wózku i wykonywać niektóre czynności. Każdego dnia pokonuję kolejne bariery i nie przestaję walczyć o to, żeby być samodzielnym.”

Mateusz Puszkarski

Mateusz nie tylko się nie poddał, ale robi wszystko, aby wrócić do aktywnego życia.
Studiuje na V roku prawa, uczy się języków obcych. W codziennym przemieszczaniu się i dojazdach na zajęcia pomagają mu rodzice. Mateusz marzy, aby być niezależnym, pracować jako prawnik i prowadzić warsztaty motywacyjne nie tylko dla osób znajdujących się w takiej sytuacji jak On, ale także dla innych, zmagających się z różnymi życiowymi problemami. Jego marzenie zaczyna nabierać kształtów dzięki programowi Peugeot bez Barier. Firma Peugeot Polska zdecydowała się całkowicie bezpłatnie przekazać Mateuszowi samochód – Peugeot Partnera. Jednak aby Mateusz mógł samodzielnie prowadzić auto, niezbędna jest skomplikowana adaptacja na którą składają się między innymi:
Mateusz Puszkarski na wózku inwalidzkim podczas konferencji Peugeot bez Barier
  • specjalistyczny system kierowania pojazdem przez osoby z dysfunkcją kończyn górnych i dolnych z użyciem technologii Joyster, czyli sterowania pojazdem za pomocą joysticków oraz ruchu głowy,
  • zmiana konstrukcji podłogi w tym zmiana konfiguracji siedzeń w samochodzie bazowym wraz z przygotowaniem rampy najazdowej z tyłu pojazdu, aby zagwarantować swobodę wjazdu wózka inwalidzkiego,
  • montaż windy najazdowej z tyłu łącznie z systemem zdalnego sterowania ruchem drzwi z pilota oraz pneumatycznym tylnym zawieszeniem, które będzie obniżane, by ułatwić wjazd do samochodu,
  • system mocowania wózka inwalidzkiego w miejscu kierowcy, zamiennie z fotelem standardowym.

Mateusz mimo, że ma sparaliżowane nogi i ograniczony ruch rąk, może zostać kierowcą. Chcemy wspólnie zawalczyć o jego marzenie i zrealizować bezprecedensową w Polsce modyfikację samochodu, który będzie mógł być prowadzony za pomocą joysticka. Niestety żadna z polskich firm nie mogła nam pomóc. Realizację tak skomplikowanego projektu zobowiązała się podjąć holenderska firma Bever.

Dorota Kozłowska
Menedżer ds. komunikacji reklamowej i mediów


Mateusz po zaadaptowaniu samochodu chciałby pomóc innym osobom z niepełnosprawnościami – w tym celu chce stworzyć pierwszy w Polsce multimedialny przewodnik drogowy i rozpocząć akcję społeczną „Bez barier”.

Przewodnik pokaże czy polskie drogi i polscy kierowcy są gotowi na przyjęcie niepełnosprawnych kierowców, złamie tabu, będzie edukował i zmieniał stereotypowe myślenie o ludziach z niepełnosprawnościami.


„Adaptacja mojego samochodu to projekt bardzo zaawansowany technologicznie i niestety niezwykle kosztowny. Ale tylko w taki sposób mam szansę na samodzielność i niezależność. Prowadzenie samochodu byłoby przełamaniem kolejnej bariery… Każdy chłopak zaczyna kiedyś marzyć, by zamienić dwa kółka na cztery. Ja też.”

Mateusz Puszkarski

Każdy może pomóc Mateuszowi spełnić marzenie o samodzielności i byciu niezależnym i uczestniczyć w akcji społecznej „Bez barier”. Wraz z Fundacją Integracja zbieramy pieniądze na sfinansowanie adaptacji samochodu dla Mateusza. Realizacja tego projektu przyczyni się do zaktywizowania środowiska osób z niepełnosprawnością.
Możesz do nas dołączyć, wpłacając pieniądze na konto: 13 1370 1037 0000 1706 4021 2502 Adresat: Fundacja Integracja, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa, Tytuł przelewu: Bez Barier

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera »

Kontakt


Peugeot Polska Sp. z o.o.
Al. Krakowska 206
02-219 Warszawa

Napisz do nas:


dorota.kozlowska@peugeot.com